Școala Gimnazială ”Aurel Dumitrașcu”, Sabasa

Din arhiva sfatului popular Borca (dosarele 30 si 32 din 1940) aflăm că terenul pentru şcoala Sabasa a fost dat în 1864. Şcoala s-a construit în 1929 şi avea o sală de clasă, un antret, o cancelarie, 4 camere de locuit pentru director, un grajd cu pivniţă, livadă cu pomi plantaţi de învăţătorul Marin. Această şcoală a devenit mult mai târziu cămin cultural, demolat recent.

• In 1942 se dadea examen pentru absolvire la centrul administrativ Galu. Din cauza razboiului in 1942 s-au desfiintat toate clasele. Se invatau 7 clase in invatamant simultan.
  • In 1965 s-a construt noua şcoală sub conducerea directorului de atunci, înv. Ilie Cotîrgăşanu. Această şcoală avea patru săli de clasă, bibliotecă, cancelarie, laborator. In 1969, sub indrumarea directorului, înv. Aurel Ana, s-au adaugat încă două săli de clasă. Amândoi directorii au fost şi diriginţi de şantier. Au lucrat cot la cot cu muncitorii şi elevii. Părinţii elevilor au asigurat hrana muncitorilor. In 1961 s-a înfiinţat clasa a V-a, iar din 1962 celelalte clase până la a VIII-a.
  • Primii învăţători au fost Anton Marin, Aurel Andriescu, Gheorghe Constantinescu, M. Oiescu, Harieta si Constantin Berbecaru (fiul lor, arhitect, a proiectat biserica nouă din Sabasa), Mioara Doroftei.
  • Se spune că pe vremea învăţătorului Anton Marin, şcoala a fost inundata. El cânta la vioară, iar apa ajungea în clasa. A fost salvat de oamenii din sat.
  • La Scoala Sabasa, cu clasele I-IV, îi amintim pe învăţătorii Aurica şi Aurel Ana, Leontina şi Ilie Cotîrgăşanu, Florentina Gânsac, Nicoleta Andrei, Luminiţa Gheorghiu, Ancuţa Irina, Anişoara Niţă, Hopic Ana, Mujdei Ilenuţa, educatoarele Maria Ciubotă şi Ramona Grigorescu.
  • Profesori au fost Marcela Gondor, Doina Gheorghiasa, Ionela Bostan, Doina Alexandroae, Maria si Constantin Cotirgasanu, Mihai si Elena Geana, Vasilica Tudosă, Maria Cîrjă, Dumitrina Andronic, Raluca Sângeorzan, Constantin Gavriluţ.
  • Dintre absolvenţi: Gheorghe şi Ion Lupu – ingineri, Anişoara Păştinaru- farmacistă, Angelica Păştinaru medic veterinar, Anton Păştinaru-inginer, Ionel Dumitraşcu-inginer, Aurel Dumitraşcu- poet.